اهمیت آموزش چرتکه

ساختارچرتکه

چرتکه استاندارد برای انجام چهار عمل اصلی ریاضی مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌توان از آن برای محاسبه ریشه دوم و سوم اعداد نیز استفاده کرد. چرتکه از یک قاب (از جنس چوب و یا پلاستیک) تشکیل شده که چندین میله عمودی در آن جاسازی شده است. هر یک از این میله‌ها تعدادی مهره را نگه می‌دارند که با حرکت مهره‌ها در جهت بالا و پایین میله رقم‌هایی محاسبه می‌گردد. همچنین یک میله افقی نیز فضای داخل قاب را به دو قسمت تقسیم می‌کند که به نام ردیف بالا و ردیف پایین نامیده می‌شوند.

 

 

آیا کودک ۶ ساله شما می‌تواند محاسبات ساده ریاضی را انجام دهد؟ من مطمئنم که می‌تواند. اما تاکنون یک کودک ۶ ساله را دیده‌اید که عملیاتی مانند: ۹۸۵۴+۷۶۷۸+۴۷۸۶-۲۳۹۰=؟ را سریعتر از ماشین‌حساب انجام دهد؟ من دیده‌ام و بله ممکن است! 

چرتکه (Abacus) وسیله‌ای است مانند وسیله های دستی دیگری که فرزند شما در مدرسه استفاده می‌کند. این وسیله توسط یک چینی در ۲۵۰۰ سال پیش اختراع شد و در میان کشور‌های آسیایی زیادی پخش شد و مشخص شد که یک ابزار عالی برای پرورش مغز می‌باشد. چرتکه به نرم و آسان ساختن محاسبات ریاضی پیچیده بدون استفاده از ماشین‌حساب، کمک می‌کند.

کودکانی که در سنین پایین و رشد ، این آموزش را شروع کردند، مهارت‌های حیرت آوری را در منطق و ادراک کسب می‌کنند. آنها موفقیت‌های دراز مدت در هر زمینه‌ای از زندگی را با توانایی تقویت‌شده‌ای از مشاهده و تمرکز بدست می‌آورند به همین علت توصیه می شود آموزش چرتکه برای کودکان از سنین ۵ و ۶ سال آغاز گردد .

سن مناسب برای شروع چرتکه 

ریاضی به عنوان موضوعی برای آموزش کامل یک کودک، یک “باید” محسوب می شود. در آزمایش مهارت‌های ریاضی یک کودک، شما به خوبی می توانید عملکرد آکادمیک را در بلند مدت پیش‌بینی کنید. اعتقاد بر این است که ۴ الی ۷ سال بهترین سن کودک برای یادگیری مفاهیم جدید می‌باشد و این سنی است که قدرت فهم مغز، عالی است و میتوان چیزها را برای مدت طولانی‌تری بخاطر سپرد.


فعالیت مغز کودک در زمان رشد آنها بالاتر است چنانکه بیشترین رشد مغز انسان از ۴ تا ۱۴ سالگی می‌باشد. بهترین زمان وقتی است که فرکانس عصب‌ها در مغز افزایش می‌یابد. قدرت حافظه، تمرکز و مهارت‌های استدلال یک کودک در این فاز با قرار گرفتن در مسیر صحیح، جهش می‌یابند.


به طور شگفت‌انگیزی، یادگیری ریاضیات نه فقط اعتماد به نفس را بالا می‌برد و اصول اولیه را برای موفقیت در ریاضی تقویت می کند، بلکه به توسعه تفکر انتقادی و درک بهتر گرامر و زبان نیز کمک میکند. ریاضی باید یه مسیر گام به گام باشد. در غیر اینصورت شاید برای کودک سخت بنظر بیاید. در دوران طفولیت یا نوپایی می‌توان به کودکان فرصت‌هایی برای مهارت‌های پیش ریاضی ساده از طریق کتاب‌ها یا اسباب‌بازی‌های شکلی، فراهم کرد.

در پیش‌دبستانی، اصطلاحات ریاضی کم کم برای کودکان معنادار می شوند و آنها می‌توانند برای شمارش و درک معنی هر مقدار عددی، آموزش داده شوند.


وقتی که کودک شما به مدرسه ابتدایی رسید، باید فرصت های بیشتری برای تقویت سرعت محاسبه دقیق، در اختیارش قرار داد. آنها باید در یک محیط غنی با برنامه‌های (آموزشی) ریاضی کیفیت بالا که توسط معلمان و موسساتی که همواره تشویق میکنند، قرار گیرند. به عنوان مثال با رشد بچه‌ها فکر اصلی آنها با نیمکره چپ مغزشان رشد می‌کند. اما یادگیری ریاضیات چرتکه ای به توسعه ورشد کل مغز می‌انجامد.

با تمرین چرتکه، کودکان با یک روش لذتبخش و سرگرم‌کننده شروع به یادگیری ریاضیات میکنند. در مرحله اولیه به کودکان یاد داده می‌شود که از چرتکه فیزیکی استفاده می‌کنند. به تدریج آنها شروع به تصور کردن مهره های چرتکه در مغزشان می‌کنند و رفته رفته با نزدیک شدن به  پایان برنامه، قدرت حافظه آنها به اندازه ای قوی می‌شود که بتوانند همه محاسبات را ذهنی انجام دهند.

یادگیری، وقتی تکنیک‌های جدید اضافه می شود، برای کودکان بیشتر جنبه سرگرمی دارد. بنابراین تمرین چرتکه انتخاب درستی برای پرودش مغز یک کودک با یک روش درست می‌باشد و اگر در سن مناسب شروع شود، به بهترین نحو انجام شده است.


همانطور که در بالا اشاره شد، در طی سال های رشد ،کودکان سریعتر یاد می‌گیرند. بنابراین، این خیلی عالی است که شما کودکتان را در سن پایینتر  در یک دوره آموزش چرتکه ثبت نام کنید.

 

آموزشگاه هوشمند البرزکه در دو دوره مختلف دوره آموزشی برگزار می کند:
محاسبات ذهنی برای کودکان و نونهالان ۴ تا ۷ سال
محاسبات ذهنی ارشد برای کودکان ۸ تا ۱۴ سال .

ریاضیات ورزش مغز است. نخستین چیزی که با شروع یک برنامه ی آموزش چرتکه برای کودکان بدست می‌آید، رشد سرعت و مهارت‌های محاسباتی می باشد. کودکانی که از چرتکه استفاده می‌کنند، از حل‌کنندگان ماهر مسائل می‌شوند. فقط ۳۰ دقیقه تمرین در روز می‌تواند به کودک در انجام محاسبات پیچیده در کسری از ثانیه کمک کند. برنامه آموزش چرتکه، ذهن را باز می‌کند و ظرفیت مغز را افزایش می‌دهد.


ریاضیات توانایی تفکر جانبی را ایجاد می‌کند. آموزش چرتکه برای کودکان شامل هماهنگی بین دست و چشم می‌باشد که نیم‌کره راست مغز را تحریک می‌کند. انجام دادن چند کار همزمان برای این کودکان سخت نیست. کودک شما همینگونه در ورزش یا اوریگامی و یا موسیقی، درصورتیکه چرتکه را به خوبی بلد باشد، خوب عمل خواهد کرد. آنها توانایی تفکر بیرون از جعبه را نیز یاد خواهند گرفت واین کار  در نهایت آنها را خلاق‌تر می‌کند.

آموزش چرتکه برای کودکان یک نگرش مثبت به ریاضی ایجاد می‌کند. با گذشت زمان که کودکان به مدرسه راهنمایی می رسند، بیشترشان شروع به این فکر می‌کنند که ریاضی آنچه که می‌خواستند نیست و بعد شروع به سقوط و پسروی می‌کنند. این واقعا مهم است که آنها را با اعتماد و مثبت نگر نگه داریم و آموزش چرتکه مسلما به این قضیه کمک خواهد کرد. آنها قدرت تحمل‌پذیری را یاد خواهند گرفت. تمرین هر روزه روی چرتکه، صبر را به آنها می‌آموزد و به آنها کمک میکند تا فردایی بهتر داشته باشند.


هر وقت یک کودک یک مسئله را به صورت ذهنی حل می‌کند، در تمرکز کامل است. هر مسئله باعث می شود که کودک متمرکز تر، تیزتر و قویتر شود. آنها شروع یه تجسم حرکت مهره‌ ها در ذهن می‌کنند و در این مرحله آنها از چرتکه به صورت دستی استفاده نمی‌کنند. با توانایی های عالی تمرکز نهایتا آنها شروع به بکاربردن منطق ریاضی در زندگی روزانه خود نیز می‌کنند.


یادگیرندگان چرتکه مهارت‌های شنوایی و حافظه تصویری عالی دارند. آنها به اعداد گوش می‌دهند، چرتکه را در ذهنشان تجسم می‌کنند و مسئله را حل می‌نمایند. تکرار این روش توانایی حفظ کردن و از بر کردن قوی را در کودک ایجاد می کند.

اگر می خواهید که یک کودک نابغه داشته باشید، هیچ‌چیز بیشتر از آموزش چرتکه برای کودکان ، نمی‌تواند کارساز باشد. چرتکه یک راه تفریحی برای یادگیری ، و یک مهارت فوق العاده می‌باشد . هرگروه سنی میتواند این را بدون سختی یاد بگیرد ولی همیشه شروع کردن از سنین پایین بهتر است. اگر کودکان در طی بهترکردن مهارت‌های ریاضی در سنین پایین تر، قوی تر شوند، آنها کم‌کم به افرادی با اعتماد به نفس بالا تبدیل خواهند شد.

با افزایش محبوبیت چرتکه، ما اکنون می‌توانیم تعداد زیادی کودک که از مزایای آموزش چرتکه بهره‌مند شدند را ببینیم. نمایش زنده از نوابغ چرتکه درک بهتری از چگونگی کمک آن به ما می دهد.

اگر ما از شر روش‌های روتین  ریاضی خلاص شویم و آن را برای نسل جدید خود جذاب تر بکنیم می‌تواند تبدیل به  یک بازی بچه ها شود. ریاضی  میتواند به اندازه هنر، جالب و زیبا باشد! یادگیری چرتکه به ما این فرصت را می دهد تا این حقیقت را درک کنیم و به ما روش شناسی میدهد که می‌تواند تا افق کودکانمان گسترش یابد.

 

چرتکه به عنوان یکی از اولین ابزارهای محاسباتی با قدمت بیش از هزار سال در کشور چین ابداع گردید پس از آن در کشورهای دیگری از جمله ژاپن به طور فزاینده ای گسترش پیدا کرد. امروزه پس از گذشت چندین هزار سال و با وجود در دسترس بودن ابزارهای پیشرفته الکترونیکی جهت محاسبات ریاضی، استفاده از چرتکه به منظور کسب اهداف دیگری در حال آموزش در کلاس چرتکه مدارس مختلف سطح جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

طی سالیان گذشته تحقیقات فراوانی در زمینه تأثیر آموزش چرتکه بر روی قدرت ذهنی ویادگیری کودکان صورت گرفته است که یکی از آخرین تحقیقات با عنوان “تاثیر یادگیری ریاضی ذهنی با چرتکه در توانایی های شناختی از کودکان” در دانشگاه ملی هند صورت گرفته است همچنین تحقیق مشابهی با موضوع «تجزیه و تحلیل و مقایسه مزایای شناختی بین دانش آموزانی که به صورت سنتی آموزش ریاضی را فراگرفته اند و کسانی که از برای عملیات محاسبات ریاضی از چرتکه استفاده کرده اند» توسط  کار گروهی از متخصصان دانشگاه ملی چین صورت پذیرفت ، که در همه آن نتایج نشان دهنده تاثیر مثبت آموزش چرتکه برای توانایی های ذهنی کودکان بود .

چرا کودکان باید در کلاس های آموزش چرتکه شرکت کنند

لیست مزایای آموزشی این ابزار بسیار وسیع است و باید مشخص شود چگونه دانش آموزان موفق به ایجاد انعطاف پذیری شناختی بیشتر و بهتر، توجه و توانایی در انجام عملیات محاسبه ریاضی ذهنی می شوند. کلاس چرتکه همچنین کمک می کند تا خلاقیت و حافظه دانش آموزان و همچنین توانایی آنها در تمرکز، شکل گیری مفهوم و مهارت های حل مسائل به صورت چشم گیری افزایش یابد.

اما مزایا در اینجا به پایان نرسیده است، زیرا ثابت شده است که می توان آن را برای کار با حافظه تصویرسازی ذهنی استفاده کرد و در کنار آن توانایی تفکر و بهبود مهارت های حرکتی خوب افزایش می یابد.

عملیات هایی که با چرتکه می توان انجام داد

عملیات های ریاضی مختلفی می توانند با چرتکه انجام شوند که شامل شناسایی اعداد نشان داده شده در چرتکه و درک چگونگی تغییر مقدار این اعداد بسته به تغییر موقعیت مهره های چرتکه می شود. به طور مشابه، می توان از آن برای تجزیه اعداد استفاده کرد که موجب تقویت فرایند های محاسبه ذهنی در کودکان و  کمک به آن ها در درک عملیات جمع ، تفریق ، ضرب و تقسیم اشاره کرد.

رشد برگزاری کلاس چرتکه در مدارس کشور

در چند سال اخیر با توجه به آشکار شدن مزایای کلاس های چرتکه از مهد کودک ها و  مدارس کشور بخصوص مدارس دوره ابتدایی اقدام به برگزاری این کلاس ها در ساعات فوق برنامه خود کرده اند.